EPCOS (TDK) B43508C2827M67
B43508C2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C2827M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508C2827M67.pdf
Availability of B43508C2827M67
QUANTITY
B43508C2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C2827M67
Internal Part NumberEIS-B43508C2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C2827M67
Related LinksB43508C, B43508C2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C2827M67 Details Description
Related parts for B43508C2827M67
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-2-0500N 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf
RELAY SOCKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf