EPCOS (TDK) B43508C2827M67
B43508C2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C2827M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508C2827M67.pdf
Availability of B43508C2827M67
QUANTITY
B43508C2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C2827M67
Internal Part NumberEIS-B43508C2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C2827M67
Related LinksB43508C, B43508C2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C2827M67 Details Description
Related parts for B43508C2827M67
CONN RECEPT VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONNECTOR SET FOR INLINE COUPLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.005A 5V datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf