EPCOS (TDK) B43508C5227M87
B43508C5227M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C5227M87
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508C5227M87.pdf
Availability of B43508C5227M87
QUANTITY
B43508C5227M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C5227M87
Internal Part NumberEIS-B43508C5227M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C5227M87
Related LinksB43508C, B43508C5227M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C5227M87 Details Description
Related parts for B43508C5227M87
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf
DIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V AMBER datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 224.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf