EPCOS (TDK) B43508C9227M80
B43508C9227M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C9227M80
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508C9227M80.pdf
Availability of B43508C9227M80
QUANTITY
B43508C9227M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C9227M80
Internal Part NumberEIS-B43508C9227M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C9227M80
Related LinksB43508C, B43508C9227M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C9227M80 Details Description
Related parts for B43508C9227M80
IC CLK BUFFER 1:4 6GHZ 16MLF datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT DL .100 datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 12X8X6" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf