EPCOS (TDK) B43508C9277M80
B43508C9277M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C9277M80
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508C9277M80.pdf
Availability of B43508C9277M80
QUANTITY
B43508C9277M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C9277M80
Internal Part NumberEIS-B43508C9277M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.13A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C9277M80
Related LinksB43508C, B43508C9277M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C9277M80 Details Description
Related parts for B43508C9277M80
IC ADC 16BIT R-R 8/10CH 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0306 datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
FUSE MOD 500A 700V STUD datasheet.pdf
6 WAY TAB HSG.- BLACK ECONO datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf