EPCOS (TDK) B43508D5227M7
B43508D5227M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508D5227M7
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508D5227M7.pdf
Availability of B43508D5227M7
QUANTITY
B43508D5227M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508D5227M7
Internal Part NumberEIS-B43508D5227M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508D5227M7
Related LinksB43508, B43508D5227M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508D5227M7 Details Description
Related parts for B43508D5227M7
FIXED IND 470UH 200MA 3.2 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 80MA SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SEATING TOOL ACTION PIN 50POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC USB3 TO SATA-II BRDGE 64HTQFP datasheet.pdf
CONN 1.27MM PITCH HIDENSITY datasheet.pdf
2" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf