EPCOS (TDK) B43508E2128M87
B43508E2128M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2128M87
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2128M87.pdf
Availability of B43508E2128M87
QUANTITY
B43508E2128M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2128M87
Internal Part NumberEIS-B43508E2128M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2128M87
Related LinksB43508E, B43508E2128M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2128M87 Details Description
Related parts for B43508E2128M87
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OPT FIBER CABLE BREAKOUT UNIT datasheet.pdf
SWITCH ROT 8P 2-17 ACTIVE POS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
RES 6 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
RES 365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf