EPCOS (TDK) B43508E2397M62
B43508E2397M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2397M62
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2397M62.pdf
Availability of B43508E2397M62
QUANTITY
B43508E2397M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2397M62
Internal Part NumberEIS-B43508E2397M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.32A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2397M62
Related LinksB43508E, B43508E2397M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2397M62 Details Description
Related parts for B43508E2397M62
JUMPER-H1503TR/A3048V/H1503TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 52POS MINI PCI datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG58 120" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 750MA 460 MOHM datasheet.pdf