EPCOS (TDK) B43508F2108M60
B43508F2108M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2108M60
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2108M60.pdf
Availability of B43508F2108M60
QUANTITY
B43508F2108M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2108M60
Internal Part NumberEIS-B43508F2108M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2108M60
Related LinksB43508F, B43508F2108M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2108M60 Details Description
Related parts for B43508F2108M60
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 930MA 1.07 OHM datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf