EPCOS (TDK) B43508F2108M80
B43508F2108M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2108M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2108M80.pdf
Availability of B43508F2108M80
QUANTITY
B43508F2108M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2108M80
Internal Part NumberEIS-B43508F2108M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2108M80
Related LinksB43508F, B43508F2108M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2108M80 Details Description
Related parts for B43508F2108M80
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 400V 0.5A SM8 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STACKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 45A 8SOP-ADV datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A 115VAC 28VDC datasheet.pdf