EPCOS (TDK) B43508F2128M2
B43508F2128M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2128M2
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2128M2.pdf
Availability of B43508F2128M2
QUANTITY
B43508F2128M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2128M2
Internal Part NumberEIS-B43508F2128M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2128M2
Related LinksB43508, B43508F2128M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2128M2 Details Description
Related parts for B43508F2128M2
CONN HEADER 4POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 486VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
MICRO-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf