EPCOS (TDK) B43508F2477M67
B43508F2477M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2477M67
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2477M67.pdf
Availability of B43508F2477M67
QUANTITY
B43508F2477M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2477M67
Internal Part NumberEIS-B43508F2477M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2477M67
Related LinksB43508F, B43508F2477M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2477M67 Details Description
Related parts for B43508F2477M67
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SOD123W datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 10POS datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 16"W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 9/11 K datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf