EPCOS (TDK) B43508F2827M62
B43508F2827M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2827M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2827M62.pdf
Availability of B43508F2827M62
QUANTITY
B43508F2827M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2827M62
Internal Part NumberEIS-B43508F2827M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.84A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2827M62
Related LinksB43508F, B43508F2827M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2827M62 Details Description
Related parts for B43508F2827M62
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.2V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247 datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG142 12" datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMASHIELD WRAP 1.75" SLV 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf