EPCOS (TDK) B43508F2827M62
B43508F2827M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2827M62
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2827M62.pdf
Availability of B43508F2827M62
QUANTITY
B43508F2827M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2827M62
Internal Part NumberEIS-B43508F2827M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.84A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2827M62
Related LinksB43508F, B43508F2827M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2827M62 Details Description
Related parts for B43508F2827M62
BATT BACKUP 705W 6 OUTLET 120V datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 768 MOHM datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf