EPCOS (TDK) B43508F2827M67
B43508F2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2827M67
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2827M67.pdf
Availability of B43508F2827M67
QUANTITY
B43508F2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2827M67
Internal Part NumberEIS-B43508F2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.84A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2827M67
Related LinksB43508F, B43508F2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2827M67 Details Description
Related parts for B43508F2827M67
CONN RECEPT 26 POS PIN SILVER datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCF60K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf