EPCOS (TDK) B43508G2827M62
B43508G2827M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43508G2827M62
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508G2827M62.pdf
Availability of B43508G2827M62
QUANTITY
B43508G2827M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508G2827M62
Internal Part NumberEIS-B43508G2827M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508G2827M62
Related LinksB43508G, B43508G2827M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508G2827M62 Details Description
Related parts for B43508G2827M62
CAP CER 22PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST 5A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.6A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 125 CLIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf