EPCOS (TDK) B43508G2827M82
B43508G2827M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508G2827M82
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508G2827M82.pdf
Availability of B43508G2827M82
QUANTITY
B43508G2827M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508G2827M82
Internal Part NumberEIS-B43508G2827M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508G2827M82
Related LinksB43508G, B43508G2827M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508G2827M82 Details Description
Related parts for B43508G2827M82
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 5MSPS 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
REPLACEMENT ICE PODS (4) 28-SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 100MA 3CP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.1A 230 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3300 PF 10% 630VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf