EPCOS (TDK) B43510A5228M
B43510A5228M picture photo
Mfg. Part Number
B43510A5228M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43510A5228M.pdf
Availability of B43510A5228M
QUANTITY
B43510A5228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510A5228M
Internal Part NumberEIS-B43510A5228M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.65A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510A5228M
Related LinksB43510, B43510A5228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510A5228M Details Description
Related parts for B43510A5228M
FIXED IND 270NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK datasheet.pdf
AERIAL SUPPORT TIE datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-226 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
2G DDR3 SDRAM X16 667MHZ datasheet.pdf