EPCOS (TDK) B43510A827M80
B43510A827M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43510A827M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43510A827M80.pdf
Availability of B43510A827M80
QUANTITY
B43510A827M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510A827M80
Internal Part NumberEIS-B43510A827M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.36A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.843" (72.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510A827M80
Related LinksB43510, B43510A827M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510A827M80 Details Description
Related parts for B43510A827M80
IC CLOCK SYNTH 25-400MHZ 32-QFN datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 11.94MM datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X84" A CRS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf