EPCOS (TDK) B43510B3827M80
B43510B3827M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43510B3827M80
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
B43510B3827M80.pdf
Availability of B43510B3827M80
QUANTITY
B43510B3827M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B3827M80
Internal Part NumberEIS-B43510B3827M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.04A
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.449" (62.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B3827M80
Related LinksB43510B, B43510B3827M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B3827M80 Details Description
Related parts for B43510B3827M80
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.1A 8TSSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
4P IMPACT RAM 8COL LG W/ENDWALL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 600V 4SIP datasheet.pdf