EPCOS (TDK) B43510B5827M
B43510B5827M picture photo
Mfg. Part Number
B43510B5827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43510B5827M.pdf
Availability of B43510B5827M
QUANTITY
B43510B5827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B5827M
Internal Part NumberEIS-B43510B5827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.32A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B5827M
Related LinksB43510, B43510B5827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B5827M Details Description
Related parts for B43510B5827M
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC 4DVR/0RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3 SPLIT SCREEN H datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 3BKN/50 AR UC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 455MA 460 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
ANT-MD24-12 ANTENNA datasheet.pdf
LOW RREQUENCY PLL CLOCK SOURCE datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf