EPCOS (TDK) B43510B5827M7
B43510B5827M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43510B5827M7
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43510B5827M7.pdf
Availability of B43510B5827M7
QUANTITY
B43510B5827M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B5827M7
Internal Part NumberEIS-B43510B5827M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.32A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B5827M7
Related LinksB43510, B43510B5827M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B5827M7 Details Description
Related parts for B43510B5827M7
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG YEL 1000' datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAPACITOR FUSE 25A 4.8KV datasheet.pdf