EPCOS (TDK) B43510B5827M87
B43510B5827M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43510B5827M87
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43510B5827M87.pdf
Availability of B43510B5827M87
QUANTITY
B43510B5827M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B5827M87
Internal Part NumberEIS-B43510B5827M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.32A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.236" (82.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B5827M87
Related LinksB43510B, B43510B5827M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B5827M87 Details Description
Related parts for B43510B5827M87
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.5A SOT-323 TR datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 5KV YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN XLR FEMALE 3 SLV CONTACTS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.5A 27.5 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 216.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 930MA 185 MOHM datasheet.pdf