EPCOS (TDK) B43510B9108M7
B43510B9108M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43510B9108M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43510B9108M7.pdf
Availability of B43510B9108M7
QUANTITY
B43510B9108M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B9108M7
Internal Part NumberEIS-B43510B9108M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.77A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.835" (72.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B9108M7
Related LinksB43510, B43510B9108M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B9108M7 Details Description
Related parts for B43510B9108M7
IC ADC 14BIT 100KSPS SOT-23-6 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIE SET SET OF 4 ASP-BB-5QD1087 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf