EPCOS (TDK) B43510B9128M7
B43510B9128M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43510B9128M7
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43510B9128M7.pdf
Availability of B43510B9128M7
QUANTITY
B43510B9128M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B9128M7
Internal Part NumberEIS-B43510B9128M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.54A
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B9128M7
Related LinksB43510, B43510B9128M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B9128M7 Details Description
Related parts for B43510B9128M7
RES SMD 13 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SIDAC UNIDIR 75V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.50MM 2POS BK datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 24V CHROME GREEN datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.59MM REFL C-MT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.18A 38 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 600V SLATE 500' datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf