EPCOS (TDK) B43511C9687M80
B43511C9687M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43511C9687M80
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43511C9687M80.pdf
Availability of B43511C9687M80
QUANTITY
B43511C9687M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43511C9687M80
Internal Part NumberEIS-B43511C9687M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43511
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.843" (72.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43511C9687M80
Related LinksB43511C, B43511C9687M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43511C9687M80 Details Description
Related parts for B43511C9687M80
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FUSE 350A 690V DIN 2 GR datasheet.pdf