EPCOS (TDK) B43520A158M
B43520A158M picture photo
Mfg. Part Number
B43520A158M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
B43520A158M.pdf
Availability of B43520A158M
QUANTITY
B43520A158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43520A158M
Internal Part NumberEIS-B43520A158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43520
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.701" (94.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43520A158M
Related LinksB4352, B43520A158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43520A158M Details Description
Related parts for B43520A158M
ADAPTER PROGRAMMER 96-BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 93A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 L.210 datasheet.pdf