EPCOS (TDK) B43520A5687M
B43520A5687M picture photo
Mfg. Part Number
B43520A5687M
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43520A5687M.pdf
Availability of B43520A5687M
QUANTITY
B43520A5687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43520A5687M
Internal Part NumberEIS-B43520A5687M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.97A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.913" (74.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43520A5687M
Related LinksB43520, B43520A5687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43520A5687M Details Description
Related parts for B43520A5687M
TRANS PNP 70V 7A TO220AB datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG 1/4NPT 4.5V datasheet.pdf
12P PM PLUG VAL-U-LOK PM GW datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
FILTER SAW 1575.42 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-30AWG TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 8W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf