EPCOS (TDK) B43520B687M
B43520B687M picture photo
Mfg. Part Number
B43520B687M
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
B43520B687M.pdf
Availability of B43520B687M
QUANTITY
B43520B687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43520B687M
Internal Part NumberEIS-B43520B687M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.68A
Impedance240 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43520B687M
Related LinksB4352, B43520B687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43520B687M Details Description
Related parts for B43520B687M
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 370 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 60"" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 770MA 250 MOHM datasheet.pdf