EPCOS (TDK) B43520B9158M
B43520B9158M picture photo
Mfg. Part Number
B43520B9158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43520B9158M.pdf
Availability of B43520B9158M
QUANTITY
B43520B9158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43520B9158M
Internal Part NumberEIS-B43520B9158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.53A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.307" (84.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43520B9158M
Related LinksB43520, B43520B9158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43520B9158M Details Description
Related parts for B43520B9158M
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 750MA SOT-723 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 450MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 400A 1210 datasheet.pdf
28AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
SHEAR DEPRESSOR datasheet.pdf
IC FLYBACK CTLR 100V ISO 16MSOP datasheet.pdf