EPCOS (TDK) B43521A4108M
B43521A4108M picture photo
Mfg. Part Number
B43521A4108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43521A4108M.pdf
Availability of B43521A4108M
QUANTITY
B43521A4108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43521A4108M
Internal Part NumberEIS-B43521A4108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43521
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.307" (84.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43521A4108M
Related LinksB43521, B43521A4108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43521A4108M Details Description
Related parts for B43521A4108M
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
LED 3HI 3MM GREEN PC MNT datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W 3264 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC PWR DIST SW CURR-LMT 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf