EPCOS (TDK) B43525A0128M
B43525A0128M picture photo
Mfg. Part Number
B43525A0128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43525A0128M.pdf
Availability of B43525A0128M
QUANTITY
B43525A0128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43525A0128M
Internal Part NumberEIS-B43525A0128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43525
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.33A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43525A0128M
Related LinksB43525, B43525A0128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43525A0128M Details Description
Related parts for B43525A0128M
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 200A TO244AB datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20H/MC20M/X datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR 30 SAU 52CKT ( datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf