EPCOS (TDK) B43540A2108M60
B43540A2108M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A2108M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540A2108M60.pdf
Availability of B43540A2108M60
QUANTITY
B43540A2108M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A2108M60
Internal Part NumberEIS-B43540A2108M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A2108M60
Related LinksB43540A, B43540A2108M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A2108M60 Details Description
Related parts for B43540A2108M60
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf