EPCOS (TDK) B43540A2108M62
B43540A2108M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A2108M62
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540A2108M62.pdf
Availability of B43540A2108M62
QUANTITY
B43540A2108M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A2108M62
Internal Part NumberEIS-B43540A2108M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A2108M62
Related LinksB43540A, B43540A2108M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A2108M62 Details Description
Related parts for B43540A2108M62
RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17.2A 8-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 32 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
15P M PC 1300PF M3 datasheet.pdf