EPCOS (TDK) B43540A5157M80
B43540A5157M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5157M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5157M80.pdf
Availability of B43540A5157M80
QUANTITY
B43540A5157M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5157M80
Internal Part NumberEIS-B43540A5157M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)710 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance1.03 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5157M80
Related LinksB43540A, B43540A5157M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5157M80 Details Description
Related parts for B43540A5157M80
RES SMD 6.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
040-3 UNSEALED CONT REC S L/P datasheet.pdf
FIXED IND 610NH 250MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 40MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf