EPCOS (TDK) B43540A5337M
B43540A5337M picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5337M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5337M.pdf
Availability of B43540A5337M
QUANTITY
B43540A5337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5337M
Internal Part NumberEIS-B43540A5337M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.49A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)