EPCOS (TDK) B43540A5477M87
B43540A5477M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5477M87
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5477M87.pdf
Availability of B43540A5477M87
QUANTITY
B43540A5477M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5477M87
Internal Part NumberEIS-B43540A5477M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)210 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance290 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5477M87
Related LinksB43540A, B43540A5477M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5477M87 Details Description
Related parts for B43540A5477M87
TRANS NPN 200V 0.05A SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf