EPCOS (TDK) B43540A5826M67
B43540A5826M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5826M67
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5826M67.pdf
Availability of B43540A5826M67
QUANTITY
B43540A5826M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5826M67
Internal Part NumberEIS-B43540A5826M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.18 Ohm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance1.68 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5826M67
Related LinksB43540A, B43540A5826M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5826M67 Details Description
Related parts for B43540A5826M67
MAT MICASTAT ESD BEIGE 24X48 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN-LEAD datasheet.pdf