EPCOS (TDK) B43540A9107M7
B43540A9107M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9107M7
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9107M7.pdf
Availability of B43540A9107M7
QUANTITY
B43540A9107M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9107M7
Internal Part NumberEIS-B43540A9107M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)640 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance760 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9107M7
Related LinksB43540, B43540A9107M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9107M7 Details Description
Related parts for B43540A9107M7
CONN PLUG 20POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf