EPCOS (TDK) B43540A9107M82
B43540A9107M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9107M82
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9107M82.pdf
Availability of B43540A9107M82
QUANTITY
B43540A9107M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9107M82
Internal Part NumberEIS-B43540A9107M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)640 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance760 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9107M82
Related LinksB43540A, B43540A9107M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9107M82 Details Description
Related parts for B43540A9107M82
RELAY OPTO 250MA DPST-NC 8FLTPK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 630MA 200 MOHM datasheet.pdf
SECURITY CLIPS FOR 1.5 BASES datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 13A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 20 POS datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf