EPCOS (TDK) B43540A9227M67
B43540A9227M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9227M67
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9227M67.pdf
Availability of B43540A9227M67
QUANTITY
B43540A9227M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9227M67
Internal Part NumberEIS-B43540A9227M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9227M67
Related LinksB43540A, B43540A9227M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9227M67 Details Description
Related parts for B43540A9227M67
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC 3.06V O-D 5% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 75C 6W BREAK datasheet.pdf