EPCOS (TDK) B43540A9277M60
B43540A9277M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9277M60
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9277M60.pdf
Availability of B43540A9277M60
QUANTITY
B43540A9277M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9277M60
Internal Part NumberEIS-B43540A9277M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9277M60
Related LinksB43540A, B43540A9277M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9277M60 Details Description
Related parts for B43540A9277M60
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8SON datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24DIP datasheet.pdf
FUSE 10A 600VAC CURR-LIM CANADA datasheet.pdf
CBL 1COND 14AWG 600V TAN 100' datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ1 M16 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 30A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT PIN datasheet.pdf