EPCOS (TDK) B43540B2477M87
B43540B2477M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B2477M87
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540B2477M87.pdf
Availability of B43540B2477M87
QUANTITY
B43540B2477M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B2477M87
Internal Part NumberEIS-B43540B2477M87
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B2477M87
Related LinksB43540B, B43540B2477M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B2477M87 Details Description
Related parts for B43540B2477M87
IC QUAD LVDS LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 65V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC 133-MHZ CLOCK SYNTH 56-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AD datasheet.pdf
PWR DISTRIB BLOCK 4POS 40A 250V datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3650K 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf