EPCOS (TDK) B43540B2687M2
B43540B2687M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B2687M2
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540B2687M2.pdf
Availability of B43540B2687M2
QUANTITY
B43540B2687M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B2687M2
Internal Part NumberEIS-B43540B2687M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B2687M2
Related LinksB43540, B43540B2687M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B2687M2 Details Description
Related parts for B43540B2687M2
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 150A SMA datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
WOODWORKING ROLL 10"X30' S ULF datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DL LVL FLOATSW 127MM TOTAL L datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf