EPCOS (TDK) B43540B5127M87
B43540B5127M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5127M87
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5127M87.pdf
Availability of B43540B5127M87
QUANTITY
B43540B5127M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5127M87
Internal Part NumberEIS-B43540B5127M87
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance1.14 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5127M87
Related LinksB43540B, B43540B5127M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5127M87 Details Description
Related parts for B43540B5127M87
DIODE SCHOTTKY 90V 200MA TUMD2 datasheet.pdf
TEST CLIP 32POS DIP NAIL-HEAD datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 80MA SMD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-SOIC W datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 20NS 64STQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf