EPCOS (TDK) B43540B5397M
B43540B5397M picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5397M.pdf
Availability of B43540B5397M
QUANTITY
B43540B5397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5397M
Internal Part NumberEIS-B43540B5397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5397M
Related LinksB43540, B43540B5397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5397M Details Description
Related parts for B43540B5397M
IC SRAM 4MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/BLUE 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 1X132" A MED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf