EPCOS (TDK) B43540B5397M7
B43540B5397M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5397M7
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5397M7.pdf
Availability of B43540B5397M7
QUANTITY
B43540B5397M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5397M7
Internal Part NumberEIS-B43540B5397M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5397M7
Related LinksB43540, B43540B5397M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5397M7 Details Description
Related parts for B43540B5397M7
IC ANLG SW FAULT PRO DPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 20POS F-F 4" datasheet.pdf
12X 1.5X LENS ATTACHMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON PANEL MT BLK datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ TNX datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 12POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf