EPCOS (TDK) B43540B5397M87
B43540B5397M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5397M87
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5397M87.pdf
Availability of B43540B5397M87
QUANTITY
B43540B5397M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5397M87
Internal Part NumberEIS-B43540B5397M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5397M87
Related LinksB43540B, B43540B5397M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5397M87 Details Description
Related parts for B43540B5397M87
CAP CER 100PF 250VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 200.4UH SMD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERFORM 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
SL-MRL11CC (METAL) 1N/C+1N/O QD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf