EPCOS (TDK) B43540B9187M67
B43540B9187M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9187M67
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9187M67.pdf
Availability of B43540B9187M67
QUANTITY
B43540B9187M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9187M67
Internal Part NumberEIS-B43540B9187M67
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9187M67
Related LinksB43540B, B43540B9187M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9187M67 Details Description
Related parts for B43540B9187M67
CONN SPADE 16-22 AWG #2 PIDG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf