EPCOS (TDK) B43540B9397M87
B43540B9397M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9397M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9397M87.pdf
Availability of B43540B9397M87
QUANTITY
B43540B9397M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9397M87
Internal Part NumberEIS-B43540B9397M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.72A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9397M87
Related LinksB43540B, B43540B9397M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9397M87 Details Description
Related parts for B43540B9397M87
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 16.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
SSD 700GB PCIE2 12V HHHIN datasheet.pdf